Sain eilen kudontatuvalla valmiiksi pätkäni videonauhaloimesta. Kudoin lointa aluksi videonauhalla ja moppilangalla, mutta viimeisen pätkän samalla puuvillalangalla kuin mitä loimikin on ja vaikeammalla kuviolla.
Kun suurennat jälkimmäisen kuvan, niin näet mitä lanka on. Tosin kameran tarkennukset ovat olleet missä sattuu. Tuosta meinaan ommella kesäksi olkalaukun. Tulee hieno! Kudonnaisen ohjehan on Kauhavalta.
Yllätys odotti sitten joululiinaloimella, sillä mihin runsas viikko sitten kyselin ideoita kuteeksi. Aloin kutoa tuota syrjittyä lointa ihan ohjeen mukaan (Mallikerta 2003/3), loimilankaa palttinaan (poppanan paksuinen kalalanka) mutta kuvioon ohutta pajua.
Häkeltyneenä katsoin kudonnaistani. Mitä ihanaa menneen ajan tunnelmaa se huokuikaan. Kun sitten luin tekstinkin ohjepaperista, niin selvisihän syy. Olin kutomassa taalainsidosta. Moppilanka oli ollut selvästi ihan väärä valinta tuohon loimeen ja kuvio vaati myös välipalttinat. Tänään jo kuulin, että muutkin kudontatuvalla alkavat kiinnostua uudestaan tuosta loimesta.
Olen kutonut paljon pajutekstiilejä. Tasaista tulee, kun vuorottelee tyvi- ja latvapuolen suuntaa kutoessa. Liinan reunat tulen jälkikäteen siistimään. Tuo paju on kasvatettua koripajua, sen tunnistaa väristä. Taidanpa lähteä hakemaan ojan penkalta lisää pajua. Sen tosin pitää sidottuna kuivahtaa ennen kutomista. Tummempaan villipajuun vaihdan kudelangan punaiseksi.




Tosi hauskoja kudonnaisia; alkaa omaakin kudontajalkaa kutkuttaa kun töitäsi katselee
Pitäisi joo edistyä kangaspuidensa ääreen, mutta aina olevinaan jotain muuta kesken…
hyvän näköisiä
Kiitos Pirle ja Sinikka
Kaunis kaitaliina!
.
Tulee mieleeni lapsuuteni joulujen kaitaliina, jossa oli olkia punaisella pohjalla. Kuvio saattaisi olla jopa sama tai ainakin hyvin samanlainen. Oli pakko ostaa äidille uusi liina joululahjaksi joskus parikymppisenä. Nyt sekin on jo hiutunut, joten pitäisi varmaan kutoa seuraava itse
Pitäsi taas saada aikaseksi kutoa jotain pitkästä aikaa. Olet innostava!