Minä Leena

Olen kudontaan ja kudontapiirini Ukkolan Akat nettisivuihin koukussa oleva mummo. Ota yhteyttä: leena(at)ukkolanakat.net

Arkisto

Hiihtolomalaisia odotellessa

Olen taas tänään menossa ohjaamaan setu pitsin virkkausta mikkeliläisen lankakauppa/kahvilan käsityöiltaan. Virkkasin lisää pitsiä, jotta varmasti osaisin toisia ohjata niiden teossa. Mutta eihän sitä nyt vain pelkkiä mallitilkkuja virkata ja niipä tein tänään tuleville pienille hiihtolomavierailleni pipot.

hiihtopipoja_1poikienpipot

Katsotaan nyt miten pipot sopivat pieniin päihin ja kelpaavatko ne ylipäätään saajilleen. Nelisnurkkaisessa pipossa on vaativin pitsimalli, siinähän pitää kuljettaa yhtä aikaa useita värejä. Pipon kokoa oli myös  vaikein arvioida, sillä tytöllä, jolle se on tarkoitettu, on paksu kiharainen tukka usealla saparolla. Korvaläpälliseen vauvan pipoon sain mittoja Hiipulta, ja vähän malliakin otin näkemästäni, kiitos niistä. Pojan pipossa taas on käsityökahvilassa suosituimmaksi noussut malli, vinot raidat. Pitkäpiippainen tytön pipo oli jo esillä täällä blogissa kolme viikkoa sitten.

varinmuunnos_2pallot

Tarkoitukseni oli tuohon nelisnurkkaiseen pipoon laittaa huovutetut pallot.Tein nuo pallot ja panin ne tavallisen pyykin mukana pesukoneeseen tiukentumaan. Hurlum hei, väri muuttui täysin! Tiedän että tuo johtuu pesuaineen emäksisyydestä. Punainen ja oranssi väri ovat seitikeistä ja seitikkien värit muuttuvat heti, jos värjäysvesi on emäksinen, silloin mukaan tulee tavallaan sinistä. Noin on tapahtunut kesällä värjätessä, mutta että yli puoli vuotta sitten värjätty lanka muuttuu pesussa noin rajusti, se oli yllätys. Pipoja voi siis pestä vain neutraalissa vedessä, sillä noissa kaikissahan näyttää olevan seitikkilankaa. Sininen on värjätty luonnon indigolla ja vihreä ensin luonnon indigolla ja sitten koivulla.

Nyt tämä mummo lähtee valmistautumaan käsityöiltaan ja katsotaan ovatko pipojen saajat tulleet sieltä palattuani.

11 comments to Hiihtolomalaisia odotellessa

  • Voi miten kauniit pipot odottavat lomalaisia. Mielenkiintoisia nuo värjäysasiat.

  • Hienosti taipuu setupitsi piponkin reunaan. Minä niin odottelin, että täällä on yksi pipo valmiina, mutta noitahan olikin kokonainen pesue!

  • Varsinainen suunnittelijaihme olet! Harvinaisia, persoonallisia pipoja, joiden luulisi ilahduttavan lomalaisia :)

  • pia

    Kivasti tuo pitsi koristaa pipoja. Kyllä ne varmasti kelpaavat saajilleen.

  • Upeat pipot! Toivottavasti kelpaavat, hauska kuulla mitä olivat saajien kommentit :)

  • Hienot ja raikkaat pipat. Virkkaus on sievä.

  • Kyllä ne vaan ovat kauniita! :) Ja sekin hyvä niissä on, ettei jokapojalla ja -tytöllä ole samanlaista!

  • Ihania pipoja ja kauniita pitsejä!
    Hauskaa hiihtolomaa!

  • Martalle voisit välittää väliaikatietoja, että olen tänään lähetetellyt muutamiin lankakauppoihin kerjuukirjeitä s-postina, että saataisiin sponsorilankoja OYS:nkin keräykseen. Nyt vain odotellaan vastauksia. :)

  • Kiva kun olet saanut ohjeesta selvää. Kyllä kiitos saat laittaa korjauksen. Sitä ei itse kaikkea huomaa vaikka mullakin on kolmas myssy sillä mallilla menossa.

  • leena

    Kiitos teille kaikille, jotka olette kehuneet setupitsipipoja. Hiihtoloma tuli ja meni yhdessä hyörinässä. Kaikki lapset pitivät pipoista, käyttivätkin niitä täällä ollessaan. Nelisnurkkainen pipo oli hieman väljä, eli liikaa tilaa päälaella. Lasten äiti ei antanut sitä pienentää ja sen tupsut heiluivatkin aika useasti juuri äidin päässä.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes